







































| Pricing | |
| Asking Price | $1,079,990 |
| Price per Floor SqFt | $355 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $5,616 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,040 sqft |
| Age | 28 years (1998) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,840 sqft) |
| Land Frontage | 50.8 ft |
| Land Dimensions | 50.8 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $184.93 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Sep-01 |
| Previously Sold Price | $792,500 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$287,490 (+36.3%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 023-873-710 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $788,000 | $355,000 | $1,143,000 | -3.3% |
| 2025 | $793,000 | $389,000 | $1,182,000 | -2.7% |
| 2024 | $810,000 | $405,000 | $1,215,000 | +2.5% |
| 2023 | $813,000 | $372,000 | $1,185,000 | +4.2% |
| 2022 | $751,000 | $386,000 | $1,137,000 | +34.2% |
| 2021 | $523,000 | $324,000 | $847,000 | +3.8% |
| 2020 | $510,000 | $306,000 | $816,000 | - |
Asking Price is 5.5% lower than Assessed Value (2026).
35098 Kootenay Drive
| Asking Price: | $1,148,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,595 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119777 |
| Distance: | 269 m |
35186 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,500 sqft |
| Price / SqFt: | $480 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,823 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094036 |
| Distance: | 297 m |
35242 Corbett Place
| Asking Price: | $1,049,900 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,390 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,795 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3120405 |
| Distance: | 324 m |
#21 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,185,000 |
| Listing Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $231 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,469 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,219 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127106 |
| Distance: | 456 m |
#20 4217 Old Clayburn Road
| Asking Price: | $1,199,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | $204 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,432 sqft |
| Price / SqFt: | $349 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,761 sqft) |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3091437 |
| Distance: | 469 m |