





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,648 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,851 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,500 sqft) |
| Land Frontage | 63 ft |
| Land Dimensions | 63 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | 3 Level Split |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-221-225 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
34566 Hurst Crescent
| Sold Price: | $939,900 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,080 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,820 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3095247 |
| Distance: | 180 m |
3639 Davie Street
| Sold Price: | $840,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,432 sqft |
| Price / SqFt: | $587 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,665 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3086329 |
| Distance: | 271 m |
34508 Eton Crescent
| Sold Price: | $860,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,774 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,590 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3104794 |
| Distance: | 342 m |
34898 Laburnum Avenue
| Sold Price: | $730,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,661 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3071677 |
| Distance: | 499 m |
3345 Vernon Terrace
| Sold Price: | $950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,747 sqft |
| Price / SqFt: | $544 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3098717 |
| Distance: | 535 m |
3223 Chestnut Street
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,804 sqft |
| Price / SqFt: | $394 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 169 |
| MLS® Number: | R3039532 |
| Distance: | 593 m |
34638 Ascott Avenue
| Asking Price: | $1,099,900 |
| Listing Date: | 2025-Sep-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $530 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,271 sqft) |
| Days on Market: | 237 |
| MLS® Number: | R3053307 |
| Distance: | 170 m |
34529 Ascott Avenue
| Asking Price: | $969,900 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,152 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,935 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3125926 |
| Distance: | 320 m |
34843 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $849,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,598 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120241 |
| Distance: | 391 m |
34470 Laburnum Avenue
| Asking Price: | $949,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $519 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,011 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3087050 |
| Distance: | 579 m |
3297 Vernon Terrace
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,273 sqft |
| Price / SqFt: | $462 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,400 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3106205 |
| Distance: | 600 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $854,000 | $118,000 | $972,000 | -3.7% |
| 2025 | $859,000 | $150,000 | $1,009,000 | -0.3% |
| 2024 | $878,000 | $134,000 | $1,012,000 | -1.0% |
| 2023 | $882,000 | $140,000 | $1,022,000 | +7.1% |
| 2022 | $814,000 | $140,000 | $954,000 | +41.3% |
| 2021 | $567,000 | $108,000 | $675,000 | +4.7% |
| 2020 | $553,000 | $91,900 | $644,900 | - |