







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,704 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,821 sqft |
| Age | 57 years (1969) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,771 sqft) |
| Land Frontage | 85.89 ft |
| Land Dimensions | 26.18 x 71.12 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 002-081-679 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
34988 Webb Court
| Sold Price: | $1,675,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,267 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,562 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3110575 |
| Distance: | 179 m |
2167 Essex Drive
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,165 sqft |
| Price / SqFt: | $442 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,560 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3055813 |
| Distance: | 590 m |
34856 Marshall Road
| Sold Price: | $1,245,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,940 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,868 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3058109 |
| Distance: | 951 m |
2581 Eagle Mountain Drive
| Sold Price: | $1,512,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,264 sqft |
| Price / SqFt: | $355 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3085933 |
| Distance: | 1.0 km |
35220 McCorkell Drive
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,383 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,420 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3110243 |
| Distance: | 1.1 km |
35148 Knox Crescent
| Sold Price: | $1,200,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,686 sqft |
| Price / SqFt: | $326 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,174 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3031673 |
| Distance: | 1.1 km |
34947 Oakhill Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,016 sqft |
| Price / SqFt: | $323 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,816 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3115793 |
| Distance: | 197 m |
34934 Oakhill Drive
| Asking Price: | $1,225,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,169 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,593 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118272 |
| Distance: | 247 m |
2780 St Moritz Way
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,542 sqft |
| Price / SqFt: | $367 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,283 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3020681 |
| Distance: | 401 m |
2107 Essex Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,911 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,987 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3096554 |
| Distance: | 712 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,329,000 | $426,000 | $1,755,000 | -11.3% |
| 2025 | $1,460,000 | $519,000 | $1,979,000 | +10.0% |
| 2024 | $1,250,000 | $549,000 | $1,799,000 | -13.4% |
| 2023 | $1,431,000 | $647,000 | $2,078,000 | -5.8% |
| 2022 | $1,582,000 | $624,000 | $2,206,000 | +43.0% |
| 2021 | $1,096,000 | $447,000 | $1,543,000 | +36.5% |
| 2020 | $742,000 | $388,000 | $1,130,000 | - |