




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,927 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,181 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (5,931 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 026-138-352 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
35651 Terravista Place
| Sold Price: | $1,125,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,500 sqft |
| Price / SqFt: | $321 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,318 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3089469 |
| Distance: | 448 m |
35725 Ledgeview Drive
| Sold Price: | $1,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,491 sqft |
| Price / SqFt: | $328 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,889 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3075961 |
| Distance: | 513 m |
3552 Bassano Terrace
| Sold Price: | $1,510,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,729 sqft |
| Price / SqFt: | $319 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,232 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3055038 |
| Distance: | 609 m |
35562 Allison Court
| Sold Price: | $1,410,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,764 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3048628 |
| Distance: | 709 m |
35511 McKee Road
| Sold Price: | $1,299,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,774 sqft |
| Price / SqFt: | $344 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,213 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3087852 |
| Distance: | 722 m |
#51 3800 Golf Course Drive
| Sold Price: | $1,589,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $129 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,265 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,382 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3104720 |
| Distance: | 1.1 km |
35812 Westview Boulevard
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,978 sqft |
| Price / SqFt: | $374 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3121033 |
| Distance: | 106 m |
3550 McKinley Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,303 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,587 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105211 |
| Distance: | 865 m |
3297 McKinley Drive
| Asking Price: | $1,268,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,406 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,196 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3117749 |
| Distance: | 918 m |
#12 3800 Golf Course Drive
| Asking Price: | $1,600,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | $129 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,268 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,105 sqft) |
| Days on Market: | 138 |
| MLS® Number: | R3077561 |
| Distance: | 1.0 km |
#56 3800 Golf Course Drive
| Asking Price: | $1,489,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $129 |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,479 sqft |
| Price / SqFt: | $428 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,274 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109164 |
| Distance: | 1.0 km |
3737 Lethbridge Drive
| Asking Price: | $1,400,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,342 sqft |
| Price / SqFt: | $322 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,362 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3094059 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $792,000 | $673,000 | $1,465,000 | -2.3% |
| 2025 | $797,000 | $703,000 | $1,500,000 | - |
| 2024 | $814,000 | $686,000 | $1,500,000 | -0.8% |
| 2023 | $818,000 | $694,000 | $1,512,000 | +1.8% |
| 2022 | $755,000 | $730,000 | $1,485,000 | +34.1% |
| 2021 | $526,000 | $581,000 | $1,107,000 | +1.3% |
| 2020 | $512,000 | $581,000 | $1,093,000 | - |