
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,950 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,390 sqft |
| Age | 40 years (1986) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,611 sqft) |
| Land Frontage | 64.5 ft |
| Land Dimensions | 64.5 x 118 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-099-175 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2238 Olympia Place
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,714 sqft |
| Price / SqFt: | $368 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127406 |
| Distance: | 478 m |
34661 Elliot Avenue
| Asking Price: | $934,900 |
| Listing Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,950 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3119936 |
| Distance: | 627 m |
2740 Marble Hill Drive
| Asking Price: | $959,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121025 |
| Distance: | 775 m |
34655 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,125,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,984 sqft |
| Price / SqFt: | $377 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3098919 |
| Distance: | 931 m |
34648 Blatchford Way
| Sold Price: | $987,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3090886 |
| Distance: | 373 m |
2228 Guilford Drive
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,910 sqft |
| Price / SqFt: | $492 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,613 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3093669 |
| Distance: | 421 m |
2464 Cameron Crescent
| Sold Price: | $799,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,880 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,324 sqft) |
| Days on Market: | 164 |
| MLS® Number: | R3033355 |
| Distance: | 497 m |
2419 Cameron Crescent
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $452 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,200 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3093686 |
| Distance: | 507 m |
2121 Guilford Drive
| Sold Price: | $835,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,442 sqft |
| Price / SqFt: | $342 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,024 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3111919 |
| Distance: | 657 m |
34686 St Matthews Way
| Sold Price: | $927,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,256 sqft |
| Price / SqFt: | $411 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,210 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3066247 |
| Distance: | 660 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $889,000 | $160,000 | $1,049,000 | -3.0% |
| 2025 | $910,000 | $171,000 | $1,081,000 | +0.5% |
| 2024 | $910,000 | $166,000 | $1,076,000 | +0.4% |
| 2023 | $896,000 | $176,000 | $1,072,000 | +1.3% |
| 2022 | $895,000 | $163,000 | $1,058,000 | +37.9% |
| 2021 | $641,000 | $126,000 | $767,000 | +4.5% |
| 2020 | $614,000 | $120,000 | $734,000 | - |