






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,837 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,061 sqft |
| Age | 46 years (1980) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,040 sqft) |
| Land Frontage | 56.99 ft |
| Land Dimensions | 17.37 x ? m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-674-565 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
32174 Astoria Crescent
| Sold Price: | $790,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $397 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,478 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3108289 |
| Distance: | 265 m |
3470 Chase Street
| Sold Price: | $1,020,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,328 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3102654 |
| Distance: | 401 m |
3036 Mouat Drive
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,291 sqft |
| Price / SqFt: | $436 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3037753 |
| Distance: | 501 m |
32110 Rogers Avenue
| Sold Price: | $1,055,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,330 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 163 |
| MLS® Number: | R3073076 |
| Distance: | 514 m |
3016 Tims Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,771 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,179 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3073330 |
| Distance: | 553 m |
32133 Mouat Drive
| Sold Price: | $927,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,700 sqft) |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3002061 |
| Distance: | 624 m |
32138 Astoria Crescent
| Asking Price: | $999,999 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,957 sqft |
| Price / SqFt: | $511 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,080 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3126338 |
| Distance: | 321 m |
3174 Royal Court
| Asking Price: | $1,069,900 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,248 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,788 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121974 |
| Distance: | 650 m |
3273 Cheam Drive
| Asking Price: | $1,069,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,223 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,229 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104788 |
| Distance: | 743 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $911,000 | $92,900 | $1,003,900 | -4.6% |
| 2025 | $956,000 | $96,600 | $1,052,600 | +2.4% |
| 2024 | $931,000 | $97,000 | $1,028,000 | -7.6% |
| 2023 | $1,019,000 | $93,400 | $1,112,400 | +12.9% |
| 2022 | $873,000 | $112,000 | $985,000 | +32.0% |
| 2021 | $634,000 | $112,000 | $746,000 | +11.8% |
| 2020 | $569,000 | $98,500 | $667,500 | - |