
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,066 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,988 sqft |
| Age | 47 years (1979) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,478 sqft) |
| Land Frontage | 54.8 ft |
| Land Dimensions | 54.8 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 005-231-906 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
32275 Clinton Avenue
| Asking Price: | $850,500 |
| Listing Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,608 sqft |
| Price / SqFt: | $529 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 147 |
| MLS® Number: | R3075260 |
| Distance: | 781 m |
2680 Victoria Street
| Asking Price: | $882,391 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $464 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,760 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113849 |
| Distance: | 1.2 km |
32281 Adair Avenue
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,061 sqft |
| Price / SqFt: | $451 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,040 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3100583 |
| Distance: | 265 m |
3016 Tims Street
| Sold Price: | $940,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,771 sqft |
| Price / SqFt: | $531 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,179 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3073330 |
| Distance: | 396 m |
31974 Charlotte Avenue
| Sold Price: | $890,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,011 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3080845 |
| Distance: | 438 m |
32773 Chehalis Drive
| Sold Price: | $831,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,987 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 54 |
| MLS® Number: | R3067643 |
| Distance: | 1.2 km |
32136 Autumn Avenue
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,104 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,468 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3053129 |
| Distance: | 1.6 km |
3782 Lindsay Street
| Sold Price: | $930,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,075 sqft |
| Price / SqFt: | $448 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (5,982 sqft) |
| Days on Market: | 187 |
| MLS® Number: | R3065959 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $975,000 | $80,000 | $1,055,000 | -4.7% |
| 2025 | $1,023,000 | $83,600 | $1,106,600 | +2.5% |
| 2024 | $996,000 | $84,000 | $1,080,000 | -8.0% |
| 2023 | $1,091,000 | $83,300 | $1,174,300 | +15.5% |
| 2022 | $935,000 | $81,500 | $1,016,500 | +33.8% |
| 2021 | $679,000 | $80,600 | $759,600 | +10.1% |
| 2020 | $609,000 | $81,000 | $690,000 | - |