



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,573 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 636 sqft |
| Age | 17 years (2009) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 027-982-921 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
#219 30515 Cardinal Avenue
| Sold Price: | $385,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-14 |
| Maint. Fee: | $380 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 769 sqft |
| Price / SqFt: | $501 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3041085 |
| Distance: | 0 m |
#307 30515 Cardinal Avenue
| Sold Price: | $330,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 641 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3053003 |
| Distance: | 0 m |
#419 30515 Cardinal Avenue
| Sold Price: | $378,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $389 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 727 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3074439 |
| Distance: | 0 m |
#111 30525 Cardinal Avenue
| Sold Price: | $295,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $297 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 570 sqft |
| Price / SqFt: | $518 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3068405 |
| Distance: | 0 m |
#117 32175 Old Yale Road
| Sold Price: | $247,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $372 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 726 sqft |
| Price / SqFt: | $341 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3103578 |
| Distance: | 3.5 km |
#103 32838 Ventura Avenue
| Sold Price: | $370,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | $282 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 791 sqft |
| Price / SqFt: | $468 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3102330 |
| Distance: | 4.9 km |
#116 30525 Cardinal Avenue
| Asking Price: | $298,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $320 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 602 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112170 |
| Distance: | 0 m |
#322 30515 Cardinal Avenue
| Asking Price: | $270,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $240 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 478 sqft |
| Price / SqFt: | $565 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3104588 |
| Distance: | 0 m |
#210 30515 Cardinal Avenue
| Asking Price: | $299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | $280 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 546 sqft |
| Price / SqFt: | $548 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100182 |
| Distance: | 0 m |
#121 30515 Cardinal Avenue
| Asking Price: | $299,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | $331 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 633 sqft |
| Price / SqFt: | $472 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3098849 |
| Distance: | 0 m |
#207 2567 Victoria Street
| Asking Price: | $275,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $249 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 600 sqft |
| Price / SqFt: | $458 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3087905 |
| Distance: | 3.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $334,000 | $334,000 | -10.9% |
| 2025 | $0 | $375,000 | $375,000 | +9.0% |
| 2024 | $0 | $344,000 | $344,000 | -15.3% |
| 2023 | $0 | $406,000 | $406,000 | +25.7% |
| 2022 | $0 | $323,000 | $323,000 | +22.3% |
| 2021 | $0 | $264,000 | $264,000 | +7.8% |
| 2020 | $0 | $245,000 | $245,000 | - |