







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,778 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,790 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,800 sqft) |
| Land Frontage | 147.64 ft |
| Land Dimensions | 147.64 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 012-925-101 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
3273 Deertrail Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,254 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3093406 |
| Distance: | 493 m |
2977 Southern Crescent
| Sold Price: | $1,130,000 |
| Sold Date: | 2026-May-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,721 sqft |
| Price / SqFt: | $304 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,450 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116894 |
| Distance: | 529 m |
#9 31491 Spur Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $121 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,777 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3040537 |
| Distance: | 955 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263077348/83dcefb7.jpeg)
2355 Grant Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,267 sqft |
| Price / SqFt: | $306 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3055721 |
| Distance: | 1.9 km |
32178 Clinton Avenue
| Sold Price: | $1,225,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,156 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,752 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3070853 |
| Distance: | 2.3 km |
2370 Lynden Street
| Sold Price: | $1,077,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,891 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103020 |
| Distance: | 2.7 km |
30922 Sandpiper Place
| Asking Price: | $1,169,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,232 sqft |
| Price / SqFt: | $362 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,150 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3100822 |
| Distance: | 428 m |
3319 Firhill Drive
| Asking Price: | $1,100,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,864 sqft |
| Price / SqFt: | $384 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,936 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3125316 |
| Distance: | 611 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $898,000 | $229,000 | $1,127,000 | -7.5% |
| 2025 | $942,000 | $276,000 | $1,218,000 | -0.2% |
| 2024 | $929,000 | $291,000 | $1,220,000 | -2.1% |
| 2023 | $958,000 | $288,000 | $1,246,000 | +9.1% |
| 2022 | $860,000 | $282,000 | $1,142,000 | +39.3% |
| 2021 | $622,000 | $198,000 | $820,000 | +3.5% |
| 2020 | $596,000 | $196,000 | $792,000 | - |