





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 2,910 sqft |
| Age | Newly Built |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,157 sqft) |
| Land Frontage | 43.31 ft |
| Land Dimensions | 13.2 x 29.80 m |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 032-286-155 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
34615 Baldwin Road
| Sold Price: | $1,090,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,902 sqft |
| Price / SqFt: | $376 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3072975 |
| Distance: | 529 m |
3295 Marvern Way
| Sold Price: | $1,399,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,781 sqft |
| Price / SqFt: | $503 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,750 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3104590 |
| Distance: | 580 m |
3328 Marvern Way
| Sold Price: | $1,045,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,768 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,100 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3078423 |
| Distance: | 682 m |
34602 Semlin Place
| Sold Price: | $1,325,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,302 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,021 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3053110 |
| Distance: | 1.4 km |
35168 Skeena Avenue
| Sold Price: | $1,040,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,391 sqft |
| Price / SqFt: | $435 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,700 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3089535 |
| Distance: | 1.5 km |
2730 Maple Street
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,260 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3108783 |
| Distance: | 1.6 km |
3046 Brigette Street
| Asking Price: | $1,494,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,901 sqft |
| Price / SqFt: | $515 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,420 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109951 |
| Distance: | 70 m |
34694 Beverley Crescent
| Asking Price: | $1,174,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,469 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3105899 |
| Distance: | 503 m |
2847 Glenshiel Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119035 |
| Distance: | 803 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $555,000 | $0 | $555,000 | -0.9% |
| 2025 | $560,000 | $0 | $560,000 | - |