







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,449 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,483 sqft |
| Age | 14 years (2012) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,592 sqft) |
| Land Frontage | 53 ft |
| Land Dimensions | 53 x 86 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 028-364-309 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2840 Pacific Place
| Asking Price: | $1,198,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $340 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,618 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3100934 |
| Distance: | 517 m |
32067 Tims Avenue
| Asking Price: | $1,250,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,120 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (11,096 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3117751 |
| Distance: | 647 m |
3490 Thurston Place
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,840 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,464 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3069905 |
| Distance: | 945 m |
#9 31491 Spur Avenue
| Sold Price: | $1,280,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | $121 |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,048 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,777 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3040537 |
| Distance: | 953 m |
31626 Harmony Court
| Sold Price: | $1,320,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,334 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,713 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3093902 |
| Distance: | 1.3 km |
32891 Ashley Way
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,468 sqft |
| Price / SqFt: | $288 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3069471 |
| Distance: | 2.8 km |
33383 Silvertree Court
| Sold Price: | $1,209,520 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,753 sqft |
| Price / SqFt: | $439 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (2,949 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3076630 |
| Distance: | 3.2 km |
2958 Aurora Place
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,140 sqft |
| Price / SqFt: | $369 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,633 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3078055 |
| Distance: | 3.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $769,000 | $402,000 | $1,171,000 | -2.7% |
| 2025 | $820,000 | $384,000 | $1,204,000 | +0.3% |
| 2024 | $791,000 | $409,000 | $1,200,000 | +3.6% |
| 2023 | $856,000 | $302,000 | $1,158,000 | +2.7% |
| 2022 | $822,000 | $306,000 | $1,128,000 | +34.3% |
| 2021 | $557,000 | $283,000 | $840,000 | +6.1% |
| 2020 | $521,000 | $271,000 | $792,000 | - |