



































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,112 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,844 sqft |
| Age | 50 years (1976) |
| Land |
| Land Size | 0.50 ac (21,780 sqft) |
| Land Frontage | 82.48 ft |
| Land Dimensions | 82.48 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-285-408 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
29288 Duncan Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3093556 |
| Distance: | 222 m |
29518 Sunvalley Crescent
| Sold Price: | $1,285,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,413 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 116 |
| MLS® Number: | R3034101 |
| Distance: | 320 m |
30516 Robin Drive
| Sold Price: | $1,220,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,565 sqft |
| Price / SqFt: | $476 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,837 sqft) |
| Days on Market: | 130 |
| MLS® Number: | R3034297 |
| Distance: | 2.8 km |
27895 Junction Avenue
| Sold Price: | $1,262,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,646 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3072119 |
| Distance: | 3.1 km |
2844 Shuttle Street
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,012 sqft |
| Price / SqFt: | $390 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,008 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3107992 |
| Distance: | 3.2 km |
27886 Maclure Road
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100647 |
| Distance: | 3.3 km |
2108 Zinfandel Drive
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,107 sqft |
| Price / SqFt: | $418 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,487 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3122731 |
| Distance: | 954 m |
2057 Merlot Boulevard
| Asking Price: | $1,474,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,240 sqft |
| Price / SqFt: | $455 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,441 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3110518 |
| Distance: | 1.0 km |
1925 Merlot Boulevard
| Asking Price: | $1,574,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,525 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,450 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3100083 |
| Distance: | 1.3 km |
2886 Boxcar Street
| Asking Price: | $1,359,900 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,679 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,567 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3123552 |
| Distance: | 3.0 km |
2872 Cambie Street
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,810 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124447 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,293,000 | $274,000 | $1,567,000 | -2.7% |
| 2025 | $1,322,000 | $289,000 | $1,611,000 | -1.6% |
| 2024 | $1,343,000 | $294,000 | $1,637,000 | +4.1% |
| 2023 | $1,288,000 | $285,000 | $1,573,000 | +5.1% |
| 2022 | $1,197,000 | $299,000 | $1,496,000 | +43.3% |
| 2021 | $824,000 | $220,000 | $1,044,000 | +17.4% |
| 2020 | $676,000 | $213,000 | $889,000 | - |