







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,544 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,289 sqft |
| Age | 43 years (1983) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,240 sqft) |
| Land Frontage | 60.1 ft |
| Land Dimensions | 60.1 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 001-227-394 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2935 Glenshiel Drive
| Sold Price: | $983,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,543 sqft |
| Price / SqFt: | $387 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,224 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3097093 |
| Distance: | 73 m |
2975 Glenshiel Drive
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,078 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,180 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3097273 |
| Distance: | 151 m |
2862 McBride Street
| Sold Price: | $999,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,643 sqft |
| Price / SqFt: | $378 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3096032 |
| Distance: | 195 m |
2932 McBride Street
| Sold Price: | $905,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $453 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3110126 |
| Distance: | 239 m |
35084 McKee Road
| Sold Price: | $880,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,988 sqft |
| Price / SqFt: | $443 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3071198 |
| Distance: | 255 m |
3015 Cassiar Avenue
| Sold Price: | $1,013,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,611 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,173 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107149 |
| Distance: | 293 m |
2847 Glenshiel Drive
| Asking Price: | $1,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,513 sqft |
| Price / SqFt: | $437 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,440 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119035 |
| Distance: | 103 m |
2740 Marble Hill Drive
| Asking Price: | $959,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,557 sqft |
| Price / SqFt: | $375 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121025 |
| Distance: | 382 m |
34631 Baldwin Road
| Asking Price: | $1,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,435 sqft |
| Price / SqFt: | $431 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,207 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3122618 |
| Distance: | 830 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $806,000 | $136,000 | $942,000 | -4.4% |
| 2025 | $810,000 | $175,000 | $985,000 | -4.0% |
| 2024 | $869,000 | $157,000 | $1,026,000 | -1.0% |
| 2023 | $873,000 | $163,000 | $1,036,000 | +6.9% |
| 2022 | $807,000 | $162,000 | $969,000 | +41.0% |
| 2021 | $562,000 | $125,000 | $687,000 | +5.4% |
| 2020 | $547,000 | $105,000 | $652,000 | - |