







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,021 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,262 sqft |
| Age | 60 years (1966) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,846 sqft) |
| Land Frontage | 70 ft |
| Land Dimensions | 70 x 153 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 002-781-727 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,012,000 | $259,000 | $1,271,000 | -4.9% |
| 2025 | $1,079,000 | $258,000 | $1,337,000 | +2.7% |
| 2024 | $1,040,000 | $262,000 | $1,302,000 | -3.6% |
| 2023 | $1,125,000 | $226,000 | $1,351,000 | +3.9% |
| 2022 | $1,079,000 | $221,000 | $1,300,000 | +40.2% |
| 2021 | $731,000 | $196,000 | $927,000 | +5.5% |
| 2020 | $683,000 | $196,000 | $879,000 | - |
2710 Moorland Street
| Sold Price: | $926,100 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,055 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116302 |
| Distance: | 541 m |
2818 Crossley Drive
| Sold Price: | $980,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,544 sqft |
| Price / SqFt: | $385 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,620 sqft) |
| Days on Market: | 223 |
| MLS® Number: | R3014273 |
| Distance: | 1.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263077348/83dcefb7.jpeg)
2355 Grant Street
| Sold Price: | $1,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,267 sqft |
| Price / SqFt: | $306 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,712 sqft) |
| Days on Market: | 203 |
| MLS® Number: | R3055721 |
| Distance: | 1.1 km |
31165 Sidoni Avenue
| Sold Price: | $1,115,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,481 sqft |
| Price / SqFt: | $449 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (9,964 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3084749 |
| Distance: | 1.1 km |
2370 Lynden Street
| Sold Price: | $1,077,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,891 sqft |
| Price / SqFt: | $373 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,447 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3103020 |
| Distance: | 1.6 km |
3273 Deertrail Drive
| Sold Price: | $1,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,254 sqft |
| Price / SqFt: | $338 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,813 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3093406 |
| Distance: | 1.6 km |
2713 Moorland Street
| Asking Price: | $889,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,812 sqft |
| Price / SqFt: | $316 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,400 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115093 |
| Distance: | 579 m |
2523 Sunnyside Crescent
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,610 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,933 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072759 |
| Distance: | 729 m |
3115 Mouat Drive
| Asking Price: | $1,149,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,624 sqft |
| Price / SqFt: | $438 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,091 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110373 |
| Distance: | 1.1 km |
31153 Sidoni Avenue
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,568 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104251 |
| Distance: | 1.1 km |