




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,220 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,012 sqft |
| Age | 23 years (2003) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,008 sqft) |
| Land Frontage | 58 ft |
| Land Dimensions | 58 x 104 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt., Rancher/Bungalow w/Loft |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 025-513-427 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
27895 Junction Avenue
| Sold Price: | $1,262,500 |
| Sold Date: | 2025-Dec-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,745 sqft |
| Price / SqFt: | $460 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,646 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3072119 |
| Distance: | 102 m |
27797 Roundhouse Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,884 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3083475 |
| Distance: | 316 m |
27745 Track Place
| Sold Price: | $1,349,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,307 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3069388 |
| Distance: | 353 m |
27557 27a Avenue
| Sold Price: | $1,224,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,894 sqft |
| Price / SqFt: | $423 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,814 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3074098 |
| Distance: | 649 m |
27886 Maclure Road
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100647 |
| Distance: | 667 m |
3162 Station Road
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,529 sqft |
| Price / SqFt: | $496 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,471 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3099326 |
| Distance: | 796 m |
2872 Cambie Street
| Asking Price: | $1,320,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,179 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,810 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124447 |
| Distance: | 96 m |
2886 Boxcar Street
| Asking Price: | $1,359,900 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,679 sqft |
| Price / SqFt: | $508 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,567 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3123552 |
| Distance: | 179 m |
27680 Signal Court
| Asking Price: | $1,384,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,112 sqft |
| Price / SqFt: | $445 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,212 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119178 |
| Distance: | 334 m |
27728 Track Place
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,363 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101522 |
| Distance: | 425 m |
27916 Conductor Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,005 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3082767 |
| Distance: | 444 m |
27964 Ledunne Avenue
| Asking Price: | $999,333 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,476 sqft |
| Price / SqFt: | $404 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,849 sqft) |
| Days on Market: | 86 |
| MLS® Number: | R3092914 |
| Distance: | 487 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $931,000 | $363,000 | $1,294,000 | -2.3% |
| 2025 | $954,000 | $371,000 | $1,325,000 | -2.0% |
| 2024 | $961,000 | $391,000 | $1,352,000 | +5.2% |
| 2023 | $889,000 | $396,000 | $1,285,000 | +5.2% |
| 2022 | $835,000 | $386,000 | $1,221,000 | +34.3% |
| 2021 | $636,000 | $273,000 | $909,000 | +8.5% |
| 2020 | $523,000 | $315,000 | $838,000 | - |