







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,064 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,362 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.23 ac (9,933 sqft) |
| Land Frontage | 16 ft |
| Land Dimensions | 16 x 81.54 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 026-904-187 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
27886 Maclure Road
| Sold Price: | $1,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,060 sqft |
| Price / SqFt: | $415 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,028 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3100647 |
| Distance: | 291 m |
27797 Roundhouse Drive
| Sold Price: | $1,275,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,289 sqft |
| Price / SqFt: | $388 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,884 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3083475 |
| Distance: | 344 m |
27745 Track Place
| Sold Price: | $1,349,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $516 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,307 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3069388 |
| Distance: | 874 m |
27032 35b Avenue
| Sold Price: | $1,184,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,256 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,213 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3068994 |
| Distance: | 1.6 km |
26995 28 Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,553 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,870 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3079030 |
| Distance: | 1.6 km |
29288 Duncan Avenue
| Sold Price: | $1,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,670 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3093556 |
| Distance: | 3.4 km |
27916 Conductor Drive
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,620 sqft |
| Price / SqFt: | $534 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,005 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3082767 |
| Distance: | 417 m |
27728 Track Place
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,616 sqft |
| Price / SqFt: | $535 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,363 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101522 |
| Distance: | 928 m |
31153 Sidoni Avenue
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,568 sqft |
| Price / SqFt: | $440 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104251 |
| Distance: | 6.9 km |
26393 64 Avenue
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $568 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.70 ac. (30,492 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114359 |
| Distance: | 7.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,087,000 | $441,000 | $1,528,000 | -3.8% |
| 2025 | $1,113,000 | $476,000 | $1,589,000 | -2.0% |
| 2024 | $1,121,000 | $501,000 | $1,622,000 | +5.4% |
| 2023 | $1,038,000 | $501,000 | $1,539,000 | +5.1% |
| 2022 | $975,000 | $489,000 | $1,464,000 | +34.3% |
| 2021 | $743,000 | $347,000 | $1,090,000 | +8.5% |
| 2020 | $610,000 | $395,000 | $1,005,000 | - |