


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,761 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,379 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.14 ac (6,180 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 103 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Basement Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 002-359-812 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
2710 Moorland Street
| Sold Price: | $926,100 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,537 sqft |
| Price / SqFt: | $365 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,055 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3116302 |
| Distance: | 448 m |
2774 Dehavilland Place
| Sold Price: | $1,015,010 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $420 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,534 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3088841 |
| Distance: | 769 m |
32052 Melmar Avenue
| Sold Price: | $885,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,237 sqft |
| Price / SqFt: | $396 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,512 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3085943 |
| Distance: | 1.2 km |
2941 Edgehill Avenue
| Sold Price: | $990,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,182 sqft |
| Price / SqFt: | $454 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,405 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3085131 |
| Distance: | 1.4 km |
3095 Royal Street
| Sold Price: | $1,089,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,350 sqft |
| Price / SqFt: | $463 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,700 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3114218 |
| Distance: | 1.4 km |
2255 Beaver Street
| Sold Price: | $1,022,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,516 sqft |
| Price / SqFt: | $406 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,100 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3034600 |
| Distance: | 1.5 km |
2523 Sunnyside Crescent
| Asking Price: | $999,900 |
| Listing Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,610 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,933 sqft) |
| Days on Market: | 170 |
| MLS® Number: | R3072759 |
| Distance: | 86 m |
31450 Springhill Place
| Asking Price: | $949,888 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,193 sqft |
| Price / SqFt: | $433 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,717 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3095514 |
| Distance: | 252 m |
2727 Mitchell Street
| Asking Price: | $899,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,925 sqft |
| Price / SqFt: | $467 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,812 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3083114 |
| Distance: | 603 m |
2690 Victoria Street
| Asking Price: | $1,180,240 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,642 sqft |
| Price / SqFt: | $447 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,700 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3113899 |
| Distance: | 631 m |
2907 Crossley Drive
| Asking Price: | $1,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,659 sqft |
| Price / SqFt: | $425 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,423 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3092066 |
| Distance: | 854 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $854,000 | $85,100 | $939,100 | -7.5% |
| 2025 | $911,000 | $104,000 | $1,015,000 | +1.8% |
| 2024 | $878,000 | $119,000 | $997,000 | -5.4% |
| 2023 | $950,000 | $104,000 | $1,054,000 | +3.4% |
| 2022 | $910,000 | $109,000 | $1,019,000 | +44.2% |
| 2021 | $617,000 | $89,700 | $706,700 | +6.3% |
| 2020 | $576,000 | $88,800 | $664,800 | - |