





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,455 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,040 sqft |
| Age | 41 years (1985) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,201 sqft) |
| Land Frontage | 61 ft |
| Land Dimensions | 61 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 000-535-117 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
34150 Glenwill Street
| Asking Price: | $1,285,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,352 sqft |
| Price / SqFt: | $383 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 1.37 ac. (59,677 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124382 |
| Distance: | 376 m |
2580 Campbell Avenue
| Asking Price: | $968,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,374 sqft |
| Price / SqFt: | $408 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101709 |
| Distance: | 608 m |
2662 Sheffield Way
| Asking Price: | $1,122,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,090 sqft |
| Price / SqFt: | $363 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,510 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3115101 |
| Distance: | 636 m |
2726 Bristol Drive
| Asking Price: | $1,325,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,362 sqft |
| Price / SqFt: | $561 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,840 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3116729 |
| Distance: | 650 m |
34059 Woodbine Street
| Asking Price: | $1,395,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,900 sqft |
| Price / SqFt: | $481 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,166 sqft) |
| Days on Market: | 320 |
| MLS® Number: | R3025272 |
| Distance: | 744 m |
2250 Sentinel Drive
| Sold Price: | $1,019,100 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,942 sqft |
| Price / SqFt: | $346 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,350 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3076209 |
| Distance: | 448 m |
34258 Redwood Avenue
| Sold Price: | $1,038,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,855 sqft |
| Price / SqFt: | $364 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,112 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3107062 |
| Distance: | 731 m |
34648 Blatchford Way
| Sold Price: | $987,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,459 sqft |
| Price / SqFt: | $401 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,560 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3090886 |
| Distance: | 785 m |
2860 Woodland Street
| Sold Price: | $1,187,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,879 sqft |
| Price / SqFt: | $412 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,090 sqft) |
| Days on Market: | 96 |
| MLS® Number: | R3042473 |
| Distance: | 851 m |
2730 Maple Street
| Sold Price: | $1,060,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $419 |
| Age: | Old Timer |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,260 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3108783 |
| Distance: | 853 m |
34671 Baldwin Road
| Sold Price: | $1,160,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,422 sqft |
| Price / SqFt: | $479 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,581 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3079154 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $864,000 | $274,000 | $1,138,000 | -5.4% |
| 2025 | $932,000 | $271,000 | $1,203,000 | -0.7% |
| 2024 | $917,000 | $294,000 | $1,211,000 | +1.8% |
| 2023 | $973,000 | $217,000 | $1,190,000 | +8.7% |
| 2022 | $859,000 | $236,000 | $1,095,000 | +32.4% |
| 2021 | $602,000 | $225,000 | $827,000 | +12.1% |
| 2020 | $525,000 | $213,000 | $738,000 | - |