






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $3,068 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,018 sqft |
| Age | 8 years (2018) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 030-637-899 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Abbotsford Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $777,000 | $777,000 | -2.5% |
| 2024 | $0 | $797,000 | $797,000 | -3.5% |
| 2023 | $0 | $826,000 | $826,000 | +21.5% |
| 2022 | $0 | $680,000 | $680,000 | +4.8% |
| 2021 | $0 | $649,000 | $649,000 | - |
#1506 2180 Gladwin Road
| Sold Price: | $710,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | $589 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,018 sqft |
| Price / SqFt: | $697 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 153 |
| MLS® Number: | R3062933 |
| Distance: | 0 m |
#405 2180 Gladwin Road
| Sold Price: | $558,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $490 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 875 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 155 |
| MLS® Number: | R3052604 |
| Distance: | 0 m |
#404 2180 Gladwin Road
| Sold Price: | $695,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | $508 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 903 sqft |
| Price / SqFt: | $770 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3097349 |
| Distance: | 0 m |
#2304 2180 Gladwin Road
| Sold Price: | $655,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | $514 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 896 sqft |
| Price / SqFt: | $731 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3099424 |
| Distance: | 0 m |
#312 2120 Gladwin Road
| Sold Price: | $580,048 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | $510 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,123 sqft |
| Price / SqFt: | $517 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3073423 |
| Distance: | 86 m |
#301 33160 Plaxton Crescent
| Sold Price: | $649,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-30 |
| Maint. Fee: | $479 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,088 sqft |
| Price / SqFt: | $597 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3073693 |
| Distance: | 838 m |